Popis přírody a památek Mšena a okolí Příroda Kokořínska, Mšeno

Příroda Kokořínska

Příroda, Historie, Cestování

ODKAZY

     CHKO Kokořínsko - Mšeno a okolí

Home About Me Contact Photogalery

STŘEDNÍ ČECHY - PŘÍRODA -

KOKOŘÍNSKO

(CHKO Kokořínsko)

     V případě Kokořínska jsem region rozdělil dle mapy na oblast Kokořínského dolu (Polomených hor) a oblasti rozprostírající se nad ním. Nyní se podíváme na oblast ležící  na levé straně říčky Pšovky, oblasti kolem sídelního města Mšena (5 km od toku řeky).
     Tak jako jsme si užívali stinných, vlhčích míst kolem potoka Pšovka s pohledem upřeným do skal, na hladinu rybníků i tůní, tak teď si více užijete výhledu do širého okolí, prosluněných luk a polí. Ale není to jen Vrátenská hora (507 m.n.m) tyčící se zhruba 10 km od Mšena, ale především velmi pěkné a někdy až objevné vhledy do Kokořínského dolu od hrany Polomených hor. Nemyslím teď notoricky známé Kokořínské Pokličky, ale především místa, která je třeba hledat a objevovat, např. Podhradská cesta a jiné, které jsou třeba i neznačené.. K hlavnímu Kokořínskému dolu se sbíhá řada kaňonovitých údolí, (Kočičina, Debř, Močidla, Kanina, Boudecká rokle, Náckova rokle, atd.) které svou krásou a opuštěností předčí to "hlavní". Přídavkem si užijete kromě stínu i stále vzácnější klid a pohodu.
     Osobně mne nejvíce překvapila blízkost a dohlednost Krkonoš, které jsou vidět je na jaře ještě zasněžené a překvapivě blízko a to nemusíte nikam na rozhlednu, stačí když se zastavíte na silnici spojující Mšeno a Sedlec a podíváte se směrem na nepřehlédnutelné vrcholky Malého a Velkého Bezdězu.
Pro oblast jsou opět typické pískovcové skály (skalní věže, bloky, města, sloupy z nichž mnohé z nich jsou i lezeckým terénem, více na www.lezec.cz, nebo také na stránkách Horosvazu). Občas vytváří zajímavé skalní převisy, okna, pokličky, lidskou hlavu a nebo třeba žábu, faraona slona dle autorovi  fantazie. V kraji je mnoho jeskyní a převisů, z nichž některé jsou člověkem upravené a dříve i užívané (Klemperka, Kostelíček, Balcalína, Obraznice, Nedamy, atd.). Protože území je z větší části pokryto lesy (což platí u kaňonech takřka stoprocentně) je třeba jeskyně hledat a často, bez místní znalosti, se vám to ani nepodaří.
     Vzhledem k pískovcovým skalám a podloží zřejmě nepřekvapí, že nejčasnějším stromem je zde borovice ("kde borový zaváněl háj" není jen náhoda), ale lesy jsou zde smíšené, takže i zdravé. Rostliny jsou zde od chladnomilných, zabydlených ve vlchkých a chladnějších údolích až po stepní umístěných více na hranách strání a náhorní rovině.
Copyright © 2015 by "Luděk Rotrekl"   •   All Rights reserved   •   E-Mail: ludek.rotrekl@post.cz
PŮVODNÍ ODKAZY (INTERNÍ WEB):

Fotogalerie

CHKO Kokořínsko

Kokořínský důl

Máchův kraj

NOVÉ ODKAZY (EXTERNÍ ČR):

www.psovka.cz

www.mestomseno.cz

www.kokorin.cz

www.kokorin.info

www.kokorinsko.net

kokorinsko.ochranaprirody.cz

http://www.kokorin.cz/