Cestopisy

Cestopisy, Fotogalerie

LITERATURA - POEZIE, PRÓZA, CESTOPISY

Úvodem

    Florida, áaaach, s očima upřenými někam do nedozírné dálky, mámo, nebylo by špatné zajed si tam na dovolenou, co říkáš?
    Florida je pro někoho vrchol snobismu, domov "hvězd", nekonečné pláže, korálové útesy s průzračnou vodou, říše aligátorů a ptactva, nebo jen teplé počasí po celý rok.
Od každého trochu...
    Vzpomněl jsem si na úryvek z poezie Václava Hraběte:

A potom následuje zlatý hřeb programu:
žongluji s láhvemi v každé trochu vody
písku a slepeného peří
a v jedné ještě srdcová
dáma napůl rozmočená
Musím to dělat rychle
aby nebylo vidět tu zplihlou kartu
na kterou se prohrává
Také to nesmím zkazit
Střepy z těch lahví
by vypadaly nejapně
jak opálená milionářka v nylonových plavkách
škubající na floridské pláži
martinskou husu
Končím bez potlesku

Florida, "Sunshine state" (Stát slunečního svitu), nebo také "In God We trust!" (Věříme v Boha), jak můžete často vyčíst z turistických letáčků, hrdě (jak jinak) propagujících stát Florida.
    Co se vlastně dá vidět za 11 dní, které jsme měli na prozkoumání tamního poloostrova o velikosti pro představu asi jako Česko-Slovensko (rozhodně o něco více :), tedy asi 600 km ze severu na jih a 200 km šířky, plus část pevninské Ameriky. Najeli jsme 2510 Km, a snažili se vidět co nejvíce s přírody i atrakcí, které k Floridě patří.
Zdá se mi, že to není zase až tak složité, nebo nemožné.

Florida vlastní asi 5 hlavních typů krajiny :

- Mořský svět (Pobřeží a moře obklopuje Floridu celou, jen na severu sousedí s Georgií a na západě kousek s Alabamou)
- Podmáčená půda, nebo bažiny, vodní kanály a jezera (především na jihu)
- Stepy, nebo leso-stepy (jehličnany), louky a pastviny s občasnými jezery (střed poloostrova)
- Smíšené lesy, pastviny opět s množstvím jezer (sever Floridy)

    Čas je stejný jako na celém východním pobřeží - "Eastern time zone" - tedy pokud letíte z východního pobřeží USA odpadá, starost o čas. Celá Florida je prakticky v úrovni mořské hladiny, takže pásma a odlišnosti v přírodě vznikají spíše vzdáleností Sever-Jih (600 Km, tedy pro představu asi jako Itálie), nebo přítomností moře, které ovlivňuje klima přímořských regionů (více srážek, tepleji v zimě, příjemněji v létě). Celá oblast působí trochu unyle, bez přítomnosti hor a tvárnosti krajiny, ale ne nudně. Obzvláště pro středoevropana přítomnost moře, palem, korálových útesů, aligátorů a ptactva, působí přímo magicky.
Přiznejme si ale, ne na dlouho.
Oko se nasytí, ale teplo 79° F (26°C v prosinci) je velmi příjemné a způsobí, že člověku se nechce dvakrát zpět.
Nazpět ovšem musí, pokud není zrovna "Show Star", nebo podnikatel - milionář. Florida je velmi, velmi drahá, vlastně jako cestování kdekoli ve Spojených státech. Hlavními náklady je půjčení auta, ubytování a samozřejmě vstupy. Spaní na divoko, zde není dobrý nápad, a nestojí za problémy s tím spojené.
Další možností je cestovat s batohem a stopovat, nebo využívat "levných" autobusů, být tedy více "nenápadný", ale vzhledem k rozloze Ameriky by tahle možnost zabrala spoustu času, navíc se musíte připravit na neustálou pozornost místní policie, protože takhle zde opravdu nikdo necestuje.
Chcete být nenápadní?
Vezměte si karavan, obrovský stan ve tvaru hangáru, a jídla, že byste nasytili armádu. Všechny ty židličky, stolečky, televize, případně motorky, tříkolky a já nevím co ještě, a můžete vyrazit na víkend do "přírody"- kempu.
Pak teprve budete opravdu nenápadní....

Florida a národní parky


     Key's Islands

Pravým rájem milovníků moře a zábavy s tím spojené je nejjižnější Americká výspa (kam lze dojet autem), ostrovy které vybíhají 170 mil (270 Km) daleko do vod Mexického zálivu s jedné strany a Atlantického oceánu s druhé.
    Leží na nich asi 3, nebo 4 státní parky, ve kterých toho není více než v sousedním Everglade, ale řádně si připlatíte. Rozlohou jsou směsně malé (asi půl hodinová procházka), navíc kombinované s kempy, takže opravdu není o co stát.
     Vysokoškoláci v nové krizi výuky

    "Everglades" národní park - jak název sám napovídá je "stále se lesknoucí". Důvodem jsou obrovské otevřené vodní plochy a celoroční sluneční svit, které dělají z této oblasti ráj ptactva, aligátorů, krabů, šneků, ryb a dalších živočichů a rostlin. Pro lepší představu, jde vlastně o převážně zatravněnou řeku, na severu se nachází velký Cypřišový les, a na jihu, blíže k moři, jsou to kolonie mangrovníků. Řeka, která je hluboká asi jen půl metru s občasnými hlubšími místy, rybníky, kde se zdržují aligátoři. Tato řeka trávy je široká 70 km a je důmyslným přírodním výtvorem, kde je hned několik důležitých a rizikových faktorů, pro zachování tohoto ekosystému. Masivní osidlování a agrikultura měli za důsledek porušení cyklu a vysychání velkých ploch. Proto byl zpracován program na horizont 20-ti let, který se snaží napravit chyby. Možná se to i podaří, protože nezapomeňme, jak jsou Spojené státy mladé a první pionýři jsem dorazili teprve v polovině 19. století.
Celý systém začíná již u jezera "Okeechobee", kde se po jeho jihozápadní straně začíná voda sunout dolů, dále na jih, do Atlantického oceánu a Mexického zálivu. Odtud voda začíná prosakovat a je rozváděna kanály dolů přes Cypřišové bažiny, které jsou po pravé straně "Tamiami Canal" (silnice 41 z Miami, zvaná též "Aligátoří" ) dále do Everglades parku, kde přechází v rozsáhlé travnaté, vodní plochy. Zde se tok vodní spousty zpomaluje na asi 3 metry za den...
     Nevím, kdy je nejlepší čas pro pozorování přírody a obyvatel, ale my jsme tuto oblast navštívili v prosinci. Vlastně jsme zde "oslavili" Vánoce. Celá oblast se nachází v subtropickém pásmu, takže mrznout nebudete. Počasí nám přálo - minimálně 25°C a v noci 16°C, dělá tuto oblast v tuhle dobu velmi příjemnou. Co ji už tak příjemnou nedělá, jsou komáři. Musím říct, že až na některá místa to bylo bez problémů, ale právě kvůli těm některým místům (v lese, zastíněná místa, atd.) jsme byli nuceni koupit repelent.
Střídají se zde dvě sezóny - dešťů, asi od května do října - a sucha, zimní a jarní měsíce. To má vliv samozřejmě na celkový stav vody, (v zimě se některá místa nedají projet na kánoi, či kajaku, pro nízký stav vody) ale také na stav hmyzu, kterého je v zimě podstatně méně. Stálost počasí a "absence" komárů, ale ještě stále vysokou hladinu vody, dělají tedy prosinec asi optimálním měsícem na cestování do Everglades.
[Zpět][USA, díl I.][USA, díl II.][USA, Lessons Learn]
Florida, pohlednice
Florida, Key's Island Florida, Key's Island
     Hlavním tahákem je zde však rybolov, potápění, vodní sporty a na posledním ostrově "Key West", je to i noční život. To vše vás připraví o peníze dřív, než se nadějete. Ceny jsou enormní, sezóna prakticky po celý rok - takže není úniku.
Proč tomu tak je, je jednoduché...
    Hlavním důvodem je počasí - zimu tady nepoznáte a je tady příjemně po celý rok. Za další, prakticky celý pás ostrovů a ostrůvků je v soukromém držení a vlastníci pozemků dělají business. Problém je tedy v svobodném pohybu po území vůbec, protože není možné procházet se po něčím pozemku, a tedy je velký problém dostat se vůbec k moři (pokud nemáte loď). Na mostech které spojují ostrovy zastavit nemůžete, takže vám zbývá odstavné parkoviště u silnice, nebo si zaplatit 40 USD za noc v kempu. A to byl ten nejlevnější a také poslední na těchto ostrovech... O hotelu radši nepřemýšlejte...
    Nejjižnější ostrov "Key West" má opravdu pěkné historické centrum s uličkami natřenými na bílo, nebo křiklavě žlutě, modře, nebo jak chcete, a působí spolu s přístavem opravdu malebně - tedy velmi atypicky k ostatním městům, které jsme viděli později. Chlubí se nejjižnějším pevninským bodem USA a vzdálenost do hlavního města ostrova Cuba - Havany je pouze 90 mil (144 Km). Dalším tahákem je nejdelší most, spojující "Key Marathon" s "Key West", který je asi 11 mil dlouhý, a mořské korálové útesy nacházející se kousek od těchto ostrovů.
Pokud chcete poznat Floridu komplexněji, doporučuji si sem zajed na jednodenní rychlý výlet s přenocováním někde na pevninské části Floridy, kde vás to vyjde levněji.
    "Okeechobee" - Tato oblast je důležitá pro zásobování vodou celé oblasti "Everglades". Dříve než si to však lidé začali uvědomovat, provedli rozsáhlé vysoušení velkých ploch dnes určených pro zemědělství, nebo pastevectví dobytka. Celé oblasti dominuje obrovské jezero stejného jména, které má asi 30x30 mil (48x48 Km).
Oblast je spíše populární pobřežím - "West Palm Beach", a to už je pojem a nenechávají chladného jediného opravdového pracháče. Upřímně, ještě jsem neviděl nikde tolik obrovských a krásných domů jako právě zde, postavených na pozemcích, z obou stran oceán a jachty zaparkovány hned za zahradou z "Královských palem". Pozemky a nemovitosti astronomických hodnot, neustále patrolované policií. Jsou tady pláže a hotely a vše co k tomu patří, pro toho kdo na to má...

"Orlando" - Velmi blízko chráněného krajinného území nazývajícího se "Ocala" se nachází město Orlando, proslavené svými zábavními parky. Celá oblast je již více zalesněna listnatými, nebo smíšenými lesy, takže krajina se trochu podobá té naší, jen druhy porostu se samozřejmě liší.
Město je východiskem pro návštěvu "Cape Canaveral" (40 mil), kde si lze prohlédnout muzeum kosmonautiky, včetně ramp a zařízení odkud se provádí lety raketoplánů.
    Orlando je městem "Mickeyho mouse", a všech těch kačerů a vůbec animovaného světa Walta Disneye. Není tu však jenom jeden zábavní park, jak se obecně předpokládá, ale hned 4, které jsou tak rozsáhlé, že je projít za týden je skoro nemožné. Zábava je určena turismu - především dětem - a co jim vlastně dokážeme odepřít, že ano?!
Vše je tedy velmi náročné na peněženky, a to i Amerických osídlenců.
Blízko centra se nachází dva parky, které se dají při troše štěstí (málo lidí) projít za jeden dlouhý den. Otevřeno je od 8:00-24:00, a věřte je to náročné...
- Universal park - 3D filmy, filmové efekty a triky, atrakce (59 USD)
- Adventure Islands - pohádkové motivy a akční hrdinové, doplněno atrakcemi všeho druhu (59 USD, nebo v kombinaci s Universalem + 10 USD =  69 USD)
Asi půl hodiny autem od centra je areál Walta Disneyho, který se skládá ze čtyřech samostatných parků, které jsou tak velké, že jejich návštěva vám zabere jeden celý dlouhý den na každý park a do každého je třeba zaplatit 52 USD zvlášť.

- Magic Kingdom - všechny ty myši a myšáci, kačeři, atd.
- Animal Kingdom - Safari ZOO s atrakcemi
- MGM studios - ukázky výroby animovaných filmů
- Epcop - vodní svět a atrakce
A aby toho nebylo málo, tak pro milovníky moře a života v něm je zde

- See World - mořský svět, akvária
kde můžete vidět od velkých akvárií plných ryb a rybiček, po představení s delfíny a kosatkami (skoro jako Willi :)

     Chtěl bych upozornit na dvě věci, na můj vkus až příliš mnoho lidí, kdykoli a v kterémkoli z výše uvedených parků a z toho vyplývající dlouhé čekací fronty na atrakci, která trvá několik minut. Pokud tedy máte na Floridu málo času, o nic nepřijdete vyhnete-li se této po všech stránkách náročné lokaci.
    Pokud ovšem máte málo času a nechcete si nechat alespoň jeden park ujít doporučuji Universal, kde je k vidění od každého trochu a za příplatek 25 USD si můžete podstatně zkrátit čekání na atrakce, předplacením tzv. přednostní karty - jó, já vám to říkal, že Amerika je zemí karet (plastových a klubových a přednostních... :) a peněz, tak se na to připravte!
Kdo je zde má, je králem, kdo je nemá je kmánem...:)
Copyright © 2015 by "Luděk Rotrekl"   •   All Rights reserved   •   E-Mail: ludek.rotrekl@post.cz
[Zpět][USA, díl I.][USA, díl II.][USA, Lessons Learn]
Home Back About Me Contact Fotogalerie